O ptaku i żółwiu czyli wszystko płynie

szkicPoszukując inspiracji do napisania tego tekstu, postanowiłam wypróbować technikę wizualizacji. Znalazłam ją w książce Arnolda Mindella „Śnienie na jawie”. Ostatnio sumiennie testuję na samej sobie wszystkie interesujące ćwiczenia, jakie udaje mi się znaleźć. Tak więc zasiadłam w fotelu, zamknęłam oczy i czekałam na obrazy, które zgodnie z zapewnieniami Mindella miały się szybko pojawić.

Rzeczywiście. Zobaczyłam niewielkiego ptaka szybującego po niebie. Ptak zaczął nurkować w dół. Wpadł z impetem do morza i zamienił się w potężnego morskiego żółwia. No dobrze. Miałam swoją wizję – ptaka i żółwia. Naszkicowałam ją w notatniku. Ale co dalej? Racjonalna część mojego mózgu zniecierpliwiła się i postanowiła zostawić te „bzdury” oraz pisanie tekstu na następny dzień.

maskiKolejnego dnia usiadłam ze szkicownikiem i zaczęłam rysować maski. Ku mojemu zdziwieniu pojawili się starzy przyjaciele – ptak i żółw. A gdyby tak dodać tym rysunkom nieco życia i zrobić PRAWDZIWE maski?  Wykorzystałam dwa jednorazowe talerzyki z plastiku, gumkę do majtek, torebkę na prezenty HDI Asekuracja, kartkę z kalendarza ściennego, dwa pofarbowane pióra marabuta, klej, taśmę klejącą, czarny marker i nożyczki. Tak  powstały moje dwie pierwsze maski, inspirowane postaciami ptaka i żółwia. W trakcie pracy zwierzęce postacie nabierały symbolicznego sensu.

maska_ptakJaki jest ptak? Piękny, lekki, elastyczny. Potrafi błyskawicznie wznieść się ponad przyziemne sprawy i zobaczyć problemy z szerszej perspektywy („z lotu ptaka”). Jednocześnie cechuje go kruchość i delikatność. Reaguje szybko, lata szybko… i szybko umiera. Ptaki latając zużywają bardzo wiele energii. Ich serce trakcie lotu uderza kilkaset razy na minutę.

maska_żółwŻółw patrzy na świat z zupełnie innej perspektywy. Kojarzy się z mądrością i doświadczeniem, pewnie dlatego, że w warunkach naturalnych potrafi ponoć dożyć nawet 300 lat (żółw olbrzymi). Cechuje go spokój, powolność, refleksyjność. Pod wodą potrafi wstrzymać oddech nawet na kilka godzin, a jego serce zwalnia czasem do jednego uderzenia na 9 minut. Żółw może się skojarzyć z poszukiwaniem sedna spraw i problemów (nurkuje na głębokość nawet 1000 m. pod poziomem morza).

Wracając do mojej pierwotnej wizji – ptaka, który nurkuje do morza i zamienia się w morskiego żółwia – można powiedzieć, że w życiu zawodowym (i nie tylko) cenne są obie postawy: impulsywnej kreatywności i głębokiej, powolnej rozwagi.

Myślałam, że to już będzie koniec tego artykułu, ale coś w środku nie dawało mi spokoju. Zdecydowałam się na kolejne pogłębienie tematu – taniec w maskach. Tańcząc najpierw taniec ptaka, a potem żółwia zdałam sobie sprawę, że jeden i drugi PŁYNIE – tylko jeden w powietrzu, a drugi w wodzie. Obydwa wyzwalają się spod władzy grawitacji, jeden wznosząc się nad ziemię, a drugi schodząc pod powietrznię morza. Wreszcie – oba żyją z perspektywy wieczności, tylko dla ptaka chwila jest wiecznością, a dla żółwia wieczność jest chwilą.

Jedna uwaga do wpisu “O ptaku i żółwiu czyli wszystko płynie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s