Rytuały uzdrawiające

Smak syropu Pini przenosi mnie ćwierć wieku wstecz  (powiązane wspomnienia: żółte tabletki rutiniscorbinu, polopiryna rozpuszczana w łyżce wody, wapno musujące w szklance wody, ale bez dodatków smakowych typu cytryna czy pomarańcza). I jeszcze więcej: lekarska wizyta domowa, dotyk gorącego szkła na plecach (bańki), dziadek zrywający młode pędy sosny na syrop, babcia krojąca cebulę i zasypująca ją cukrem – też na syrop. Szklany termometr, który trzeba było trzymać pod pachą cały kwadrans. Maść tygrysia w małym, okrągłym pojemniczku  (wierzyłam, że robi się ją z jadu żmiji). Babcia kładąca wilgotne ręczniki na grzejnikach, żeby powietrze było nawilżone. Na drapiące gardło pyszny chlorchinaldin, którego nie wolno było rozgryzać, a ja zawsze rozgryzałam.  Zimne okłady na czole przy wysokiej gorączce. Takie były rytuały uzdrawiające mojego dzieciństwa.

Jedna uwaga do wpisu “Rytuały uzdrawiające

  1. Należałem do grona chorowitych dzieciaków. Przychodnia znajdowała się na drugim kocu miasta. O wizytę domową było trudno. Budynek, w którym ulokowano ją powstał w latach świetności minionej epoki. Pediatra przyjmował na parterze. Ustanowiono osobne wejście dla dzieci zdrowych i chorych. W praktyce tego nikt nie respektował. W gabinetach przyjmowały osoby chcące dotrwać do wymarzonej emerytury. Aby się tam dostać trzeba było wystać w kilkugodzinnej kolejce. Doktor pytał co dolega. Wręczał receptę i na koniec życzył dużo zdrowia.

    Z racji, że pojawialiśmy się tam dość często to pewnego razu wyciągnął szpatułkę, ubrał okulary i dokonał inspekcji gardła. Zalecił wycięcie migdałków. Wypisał skierowanie do laryngologa. Mama zgodziła się na zabieg bez zastanowienia. Czy przyniósł on wymierne korzyści? Chorowałem rzadziej, ale intensywniej. W wielu przypadkach domowe sposoby nie dawały rady i do leczenia zaprzęgano antybiotyki.

    O chlorchinaldine krążyły różne plotki. Uważano, że szkodzi na układ nerwowy. Na gardło dobrze robiło ciepłe mleko z masłem i miodem bądź płukanie ciepłą wodą z solą. Miętowe tabletki z dodatkami łagodzące boleści pojawiły się dopiero w latach przemiany ustrojowej.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s